Klasyczna węgierska z kociołka

Gulasz jest potrawą przyrządzaną na bazie mięsa, papryki, cebuli oraz innych warzyw. Jest to typowe danie jednogarnkowe, które wywodzi się z węgierskiej kuchni kulinarnej. Początkowo gulasz był traktowany jako potrawa dla rolników i pasterzy, ale dzisiaj to jedna z najbardziej znanych potraw Węgier.

Zupa gulaszowa ma wielu zwolenników na całym kontynencie europejskim. Od nazwy charakterystycznego kociołka, w którym gotowana jest ta zupa, danie to zaczęto określać mianem „bogracz”. Dzisiaj wieprzowy bogracz z kluseczkami w wielu regionach Węgier wciąż jest przygotowywany w dość tradycyjny sposób, czyli gotowany w kociołku nad ogniskiem.

Podstawą do przyrządzenia smacznej węgierskiej zupy gulaszowej są przede wszystkim następujące składniki: smalec, mięso, papryka oraz cebula. Obecnie zupa gulaszowa gotowana jest już jednak nie tylko w specyficznych kociołkach, ale także w dużych garnkach.

Do przygotowania zupy gulaszowej będziemy potrzebować około pół kilograma wołowiny, trzydzieści dekagramów wieprzowiny (najlepsza będzie ta bez tłuszczu), dwie średniej wielkości cebule, smalec, dwie marchewki, jedną pietruszkę, kawałek selera, trzy średnie ogórki kiszone, pięć ziemniaków, kilka ząbków czosnku, dwie łyżeczki ostrej papryki, łyżkę przecieru pomidorowego oraz przyprawy do smaku: sól, pieprz, liść laurowy, majeranek.

Mięso kroimy w niewielką kostkę i obsmażamy na patelni na rozgrzanym tłuszczu. Następnie przekładamy je do dużego garnka i zalewamy około półtorej litra wody. Na pozostałym tłuszczu obsmażamy wszystkie warzywa, a więc drobno posiekaną cebulę, marchewkę, pietruszkę oraz seler. Składniki dodajemy do zupy.

Następnie do gotującego się wywaru wsypujemy dwie – trzy łyżeczki czerwonej, mielonej papryki. Zupa powinna mieć intensywnie czerwony kolor. Dodajemy również łyżkę przecieru pomidorowego, pieprz, sól, ząbki czosnku oraz liście laurowe. Całość gotujemy pod przykryciem przez około dwie godziny na wolnym ogniu.

Po pół godzinie do zupy gulaszowej dodajemy pokrojone w drobną kostkę ogórki konserwowe. Ziemniaki gotujemy w oddzielnym garnku w mundurkach. Gdy będą już wystarczająco miękkie, wówczas obieramy je ze skórki i kroimy w średniej wielkości talarki. Należy je rozłożyć do miseczek tuż przed podaniem zupy. Na samym końcu zupę doprawiamy jeszcze majerankiem i odrobiną cukru.

Zupa gulaszowa jest potrawą smaczną i pikantną, którą można serwować przede wszystkim w chłodniejsze dni, bowiem danie to będzie nas idealnie rozgrzewać. Na gorąco można ją podawać z dodatkiem śmietany.